Często na wielu blogach producentów i dystrybutorów aparatów USG możemy przeczytać o zaletach i możliwościach wielu ultrasonografów będących aktualnie w ofercie. Jednak niewielu autorów podejmuje się opisywania wad aparatów USG. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jakie są najczęściej spotykane wady najtańszych ultrasonografów i jak uniknąć zakupu aparatu USG, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Zapraszamy do lektury!
Wada 1: niska jakość wykonania ultrasonografu i niska jakość techniczna
Największą wadą tanich ultrasonografów, od nieznanych producentów jest bardzo niska jakość wykonania ultrasonografu. Stosowanie niskiej jakości powłok czy komponentów sprzętowych powoduje, że istnieje możliwość optymalizacji ceny aparatu USG, niemniej kosztem późniejszej trwałości i komfortu użytkowania ultrasonografu. To oczywiście przekłada się w kolejnym etapie na zadowolenie użytkownika z aparatu USG i ogólną jakość diagnostyczną badania wykonywanego takim ultrasonografem.
Warto przed podjęciem decyzji o zakupie takiego aparatu USG zapytać o możliwość wykonania testu takiego ultrasonografu, najlepiej we własnej klinice. Pozwoli to na osiągnięcie pewności co do kompromisów jakościowych jakich musimy dokonać kupując tani ultrasonograf.
Wada 2: brak nowoczesnych technologii i ograniczenia technologii diagnostycznych
Istotną wadą, którą posiada praktycznie każdy tani aparat USG jest konieczność osiągania oszczędności zarówno w warstwie jakości wykonania jak również w kwestiach technologicznych. Konieczność stosowania najtańszych procesorów graficznych, monitorów czy okablowania przekłada się na nowoczesność całej konstrukcji, a także ograniczenia technologicznego w zakresie możliwości diagnostycznych. To powoduje, że aparat USG, który w specyfikacji posiada określone funkcjonalności wcale nie musi „świadczyć” ich na poziomie znanym z przeciętnych rynkowych ultrasonografów.
Rozwiązaniem tego problemu jest wybór aparatu USG, który posiada prostą, ale sprawdzoną od lat technologię, która umożliwia także rozbudowę takiego rozwiązania diagnostycznego, o którym będziemy pisać w dalszej części artykułu.
Wada 3: brak możliwości rozbudowy ultrasonografu po zakupie
Kolejną z charakterystycznych i niechlubnych cech tańszych marek ultrasonograficznych jest ich „technologiczne zamknięcie”. Co to w praktyce oznacza?
Większość współczesnych aparatów USG od bardziej znanych producentów umożliwia rozbudowę aparatu USG już po jego zakupie o nowe funkcjonalności i dodatki. To pozwala zarówno na przedłużenie czasu użyteczności danego aparatu USG jak również elastycznego jego dostosowania do zmieniających się dynamicznie potrzeb diagnostycznych.
W wypadku tanich aparatów USG od mniej znanych producentów tego rodzaju polityka jest bardzo ograniczona, lub w najgorszych przypadkach nie występuje wcale. Wynika to z faktu, że mniejsi producenci zwyczajnie nie posiadają technologii i know how, umożliwiających takie skalowanie, a także nie przewidują takiego działania w swojej strategii produktowej – ponieważ ciągle nie są pewni utrzymania się na rynku urządzeń do diagnostyki obrazowej.
Wada 4: brak lub słaba opieka serwisowa ultrasonografu
To jedna z największych zmór, które posiada tani aparat USG od mniej znanych marek. Często tacy producenci nie otwierają w Polsce własnej sieci serwisowej, a jedynie przyznają autoryzację podmiotom zajmujących się naprawą ultrasonografów innych marek. Powoduje to sytuację, że gdy dany producent aparatów USG traci przedstawiciela handlowego w Polsce, lub zwyczajnie kończy działalność, opieka serwisowa wynikająca ze zobowiązania gwarancyjnego producenta staje się wręcz niemożliwa do wyegzekwowania.
Rozwiązaniem tego problemu w przypadku ograniczonego budżetu na zakup aparatu USG jest skorzystanie z oferty marek, które mają już w jakiejś formie ugruntowaną pozycję na Polskim rynku i należą do segmentu tańszych producentów aparatów USG. W przypadku marek takich jak Sonoscape, historia dystrybucji tego producenta w Polsce jest długa i można wysunąć wniosek, że ryzyko utraty wsparcia serwisowego na te aparaty USG jest bardzo niewielkie.
Wada 5: Niedopasowanie taniego aparatu USG do realnych potrzeb diagnostycznych
Bardzo często decydując się na zakup taniego aparatu do USG wiedząc, że budżet na zakup jest mocno ograniczony decydujemy się na różne kompromisy względem naszych potrzeb i szukamy tak zwanego MVP (Minimal Product Value) – czyli ograniczamy nasze potrzeby względem urządzenia po to by zmieścić się w naszych własnych warunkach budżetowych. W konsekwencji świadomie decydujemy się na zakup aparatu USG, który znacząco odbiega od naszych oczekiwań diagnostycznych i powoduje, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich potrzeb klinicznych.
To podejście powoduje, że kupowany ultrasonograf od początku nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, a funkcjonalności które posiada nie pozwalają na pełne wykorzystanie jego potencjału. Rozwiązaniem, które przychodzi tutaj na myśl jest wybór wspomnianego wcześniej aparatu USG z możliwością skalowania oprogramowania i konfiguracji z możliwością jego późniejszej rozbudowy. To powoduje, że możliwość ta może nie być wykorzystania w momencie zakupu ultrasonografu.
Podsumowanie – kiedy budżet realnie ogranicza możliwości aparatu USG?
Podsumowując, budżet na tani aparat USG nie zawsze powinien nas kierować w kierunku niskobudżetowych i często nierenomowanych marek ultrasonograficznych. Często nawet posiadając ograniczony i mocno restrykcyjny budżet na zakup aparatu USG możemy poszukać odpowiadającej tym warunkom oferty wśród renomowanych producentów USG. Jednym z nich jest z pewnością marka Sonoscape, która słynie z wysokiej jakości oferowanego sprzętu ultrasonograficznego w rozsądnych warunkach finansowych.
Poza samym sprzętem diagnostycznym warto pamiętać o markach i dystrybutorach. Często w wypadku nowych marek ultrasonograficznych, szczególnie segmentu budżetowego okres funkcjonowania danej firmy, jej przejęcie, upadłość lub inne zdarzenie tego rodzaju, to powtarzalne zjawisko, które należy brać pod uwagę w kontekście dalszej, posprzedażowej obsługi aparatu USG lub rozbudowy go o nowe funkcjonalności. Należy myśleć o tym również w kontekście gwarancji i świadczeń usług serwisowych aparatu USG.