Ile kosztuje aparat USG? Jak negocjować cenę ultrasonografu?

Cena ultrasonografu i odpowiedź ile kosztuje aparat USG to jedne z najczęściej poszukiwanych informacji w Internecie przy okazji zakupu ultrasonografu. W dobie zaburzeń pandemicznych coraz częściej duża część z nas poszukuje potencjalnych oszczędności i możliwości zakupu aparatu USG po niższej niż cennikowa wycenie. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak negocjować cenę ultrasonografu tak, by była ona możliwie jak najkorzystniejsza. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje aparat USG? Jakie są składowe ceny, jaką należy zapłacić za ultrasonograf?

 

Rozmawiając o cenie jaką należy zapłacić za aparat USG trzeba zrozumieć jakie są składowe ceny każdego ultrasonografu. Pierwszą i największą z nich jest jednostka centralna, która stanowi o jakości renderowania obrazu ultrasonograficznego. Kolejny komponent to głowice ultrasonograficzne, które przekazują obraz bezpośrednio do jednostki centralnej. Ostatnim zaś do oprogramowanie ultrasonograficzne, które posiada komponenty dla określonej specjalizacji klinicznej. Oczywiście elementem składowym ceny aparatu USG są także akcesoria takie jak drukarka czy wózek, ale w składowych ceny ultrasonografu nie stanowią one znaczącego udziału.

Czy zatem na podstawie powyższych informacji można łatwo określić cenę aparatu USG? Po wykonaniu konfiguracji pod konkretne oczekiwania diagnostyczne – z pewnością tak. W tym celu należy zwrócić się do dystrybutora ultrasonografów wybranej marki z prośbą o konfigurację aparatu USG pod konkretne oczekiwania diagnostyczne po to by poznać finalną cenę jaką przyjdzie zapłacić nam za dany model ultrasonografu.

 

Jak optymalizować cenę ultrasonografu? Z czego można zrezygnować?

 

Po wykonaniu konfiguracji może okazać się, że cena jaką przyjdzie zapłacić nam za aparat USG jest za wysoka w stosunku do naszych możliwości finansowania zakupu ultrasonografu. W takiej sytuacji trzeba próbować określić jakie elementy ceny aparatu USG można zoptymalizować. Z pewnością jednym z pierwszych elementów są akcesoria takie jak drukarka, wózek, torby czy pokrowce. Te elementy będą podlegać optymalizacji w pierwszej kolejności.

Następnie warto przyjrzeć się liczbie głowic ultrasonograficznych oraz oprogramowaniu. Większość nowoczesnych marek ultrasonograficznych posiada skalowalną architekturę oprogramowania. Oznacza to, że określone komponenty oprogramowania ultrasonografu można zainstalować już po zakupie. Powoduje to, że dysponując ograniczonym budżetem na zakup aparatu USG można pomyśleć o przełożeniu zakupu określonych komponentów oprogramowania diagnostycznego na późniejszy termin.

 

Jak negocjować cenę aparatu USG? Jak podejść do procesu negocjowania ceny ultrasonografu?

 

Pierwszym i najważniejszym parametrem, który warto wziąć pod uwagę w procesie negocjacji ceny ultrasonografu jest fakt, czy negocjujemy aparat USG który już znajduje się na stanie dystrybutora, czy chcemy zamówić ultrasonograf do tak zwanej produkcji. Ma to niezwykle istotne znaczenie w kontekście negocjowania ceny ultrasonografu. W każdym z wyżej wymienionych przypadków skłonność sprzedawcy do negocjowania ceny aparatu USG jest inna i wynika z zupełnie innych motywacji.

W pierwszej sytuacji, gdy rozmawiamy o ultrasonografie znajdującym się na stanie dystrybutora skłonność do negocjacji ceny dystrybutora nacisk na chęć szybkiej sprzedaży znajduje się bardziej po stronie sprzedawcy niż Kupującego. Mając ultrasonograf znajdujący się na tak zwanym stocku Dystrybutor będzie o wiele bardziej skłonny do negocjowania ceny aparatu USG, który znajduje się już na jego stanie – ze względu na np. zwolnienia miejsca na magazynie. To daje nam dużo większą przestrzeń do negocjacji.

W drugiej sytuacji – gdy mamy do czynienia z ultrasonografem do zamówienia – skłonność do negocjacji ze strony dystrybutora będzie zdecydowanie mniejsza. Aparat USG nie znajduje się na jego stanie, jest wirtualny, a co za tym idzie na dystrybutorze nie ciąży żadna presja związana z koniecznością wygenerowania natychmiastowej sprzedaży ultrasonografu. To powoduje, że uzyskanie jakiegokolwiek rabatu cenowego jest bardzo utrudnione i poza ogólnym rabatem producenta problematycznym może być uzyskanie korzystnej ceny za ultrasonograf.

 

Finansowanie aparatu USG – kiedy warto uczynić z niego przedmiot negocjacji?

 

Jednym z elementów procesu negocjacyjnego może być próba optymalizacji parametrów związanych z finansowaniem ultrasonografu. Parametry takie jak oprocentowanie czy wysokość raty leasingowej za ultrasonograf mogą być jednym z przedmiotów negocjacji ceny ultrasonografu. Większość dystrybutorów aparatów USG korzysta z usług zewnętrznych podmiotów finansujących, co przekłada się na możliwość uzyskania zarówno lepszej ceny samego aparatu USG (u dystrybutora) jak i lepszych warunków leasingu (w podmiocie finansującym zakup) Jak więc podejść do negocjacji parametrów finansowania?

Po pierwsze należy wiedzieć o tym, że im wyższa jest cena zakupu ultrasonografu tym zysk dla podmiotu finansującego jest wyższy. (to samo oprocentowanie generuje wyższy przychód obiektywny) W związku z tym, wraz ze wzrostem ceny przedmiotu leasingu istnieje znacznie wyższe pole do negocjacji oprocentowania realnego.

Po drugie przedmiotem negocjacji może być także wzrost oprocentowania do długości trwania leasingu. Im dłużej trwa leasing tym oprocentowanie obiektywne jest wyższe i w wypadku modeli ultrasonografów o niższej utracie wartości – warto wziąć to pod uwagę.

 

Podsumowanie – ile kosztuje aparat USG i jak negocjować jego cenę?

 

Podsumowując, proces negocjacji ceny za aparat USG tak samo jak jego koszt są bardzo płynne i różne w zależności od danego przypadku. Aparaty USG podobnie jak inne urządzenia medyczne podlegają konfiguracji pod konkretnego użytkownika co powoduje, że cena aparatu USG nie jest wartością stałą, którą należy brać pod uwagę. Poszczególne parametry aparatu USG, a także jego wyposażenie i akcesoria mają istotny wpływ na ostateczną cenę ultrasonografu. Finalna różnica w skrajnych przypadkach może wynieść nawet trzydzieści procent finalnej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za aparat USG.

Aby móc w sposób rzeczowy podejść do negocjacji ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za aparat USG należy zwrócić uwagę na własne oczekiwania względem możliwości diagnostycznych ultrasonografu oraz możliwości budżetowe. Jeżeli powyższe parametry są znacząco odbiegające od siebie nawzajem należy rozważyć zwiększenie budżetu zakupowego (np. poprzez finansowanie leasingiem ultrasonografu) albo wyznaczenie mniejszych oczekiwań w zakresie parametrów oczekiwanych wobec danego aparatu USG.

Potrzebujesz oferty na USG? Oddzwonimy!
Przekierowanie X