Cena aparatu USG – dlaczego niektóre ultrasonografy są tanie, a inne drogie?

Często, poszukując na rynku aparatu USG spotykamy się ze znacznymi różnicami w cenach pomiędzy poszczególnymi modelami ultrasonografów danych marek, reprezentujących tą samą klasę i przedział możliwości diagnostycznych. Z czego wynikają tak duże rozbieżności i kiedy cena aparatu USG jest wskaźnikiem jakości samego urządzenia, a kiedy wywodzi się z innych czynników? Zapraszamy do lektury!

Główne czynniki, z których wynika cena aparatu USG

Cena aparatu USG to składowa kilku istotnych czynników, które następnie składają się na finalną cenę, jaką Klient musi zapłacić za nowy ultrasonograf. Najważniejsze i wspólne dla wszystkich aparatów USG czynniki, niezależne od marki to:

  • Koszt wytworzenia technologii
  • Koszty materiałowe i produkcyjne
  • Logistyka
  • Testy i badania rozwojowe

Powyższe rodzaje kosztów, związanych z wytwarzaniem aparatów USG są wspólne i znane każdemu producentowi aparatów USG. Co jednak w sytuacji, gdy widzimy znaczące różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi propozycjami ultrasonografów, które obecnie znajdują się na rynku? Z pewnością mogą one wzbudzić nasze zastanowienie.

Dlaczego niektóre aparaty USG są tanie, a inne drogie?

 

Tak jak napisaliśmy we wstępie naszego artykułu, często zastanawiamy się dlaczego różnice między poszczególnymi aparatami USG różnych producentów są tak ogromne. Poza oczywistymi kwestiami takimi jak jakość komponentów, czy parametrów ultrasonografów, wynikają one z kilku czynników:

  • Pozycjonowanie marki i koszty marketingu – duża część marek premium inwestuje często niemałe środki w kampanie reklamowe oraz własną markę. Te środki muszą zostać następnie przetransferowane do ceny każdego aparatu USG
  • Polityka cenowa danego producenta – w związku z pozycjonowaniem marketingowym cześć producentów ultrasonografów musi w swojej polityce cenowej uwzględniać działania marketingowe i kolokwialnie mówiąc „produkt musi kosztować tyle, na ile jest przedstawiany”
  • Koszty produkcji – wielu producentów aparatów USG produkuje swoje ultrasonografy w Europie, gdzie koszty pracy i technologii są wyższe niż np. w Azji.

 

Ultrasonograf – cena, która nie zawsze jest oczywista i kiedy należy się nad nią zastanowić?

 

Cena ultrasonografu, nie zawsze jest oczywista. Bardzo często producenci i dystrybutorzy pokazują cenę za aparat USG w podstawowej konfiguracji (podobnie jak w markach motoryzacyjnych) z zastosowaniem jednej głowicy. To oczywiście pewna forma manipulacji ceną, gdyż gdy przychodzi do realnej konfiguracji takiego aparatu USG cena, którą przyjdzie zapłacić jest o wiele droższa niż ta, która jest prezentowana w samej ofercie.

W markach typu Sonoscape, takie zabiegi nie są potrzebne, gdyż cena jaką przyjdzie nam zapłacić za aparat USG jest niezależnie od wybranej konfiguracji atrakcyjniejsza niż większość ultrasonografów, oferowanych przez konkurencję w podobnym segmencie cenowym. W wypadku tej marki koszty marketingu oraz pozycjonowania marki nie stanowią istotnego składnika w kosztach firmy, więc nie muszą być one „odrabiane” przy każdym sprzedanym aparacie USG.

 

Aparat USG marki Sonoscape – idealny balans pomiędzy jakością obrazowania, a kosztami zakupu

 

Jedną z potencjalnych możliwości zakupu aparatu USG o szerokich możliwościach diagnostycznych, przy zachowaniu stosunkowo rozsądnej ceny jest rozpatrzenie marki Sonoscape. Od momentu założenia firmy w 2002 roku marka SonoScape skupia się na nowatorskich technologiach oraz nad rozwojem sprzętu medycznego – czego efektem są ultrasonografy, charakteryzujące się wysokimi technologiami za racjonalną cenę.

Integrując zaawansowane technologie i zasoby, SonoScape stale inwestuje w  badania, co daje przewagę w dostarczaniu użytkownikom rozwiązań najwyższej jakości. W szerokiej palecie dostępnych modeli znajdują się tanie aparaty USG przenośne oraz stacjonarne, wyposażone w najnowsze dostępne technologie poprawiające jakość oraz rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Od tanich aparatów USG przenośnych stworzonych na potrzeby rozwijającego się rynku fizjoterapeutycznego po zaawansowane maszyny stacjonarne ogólnodiagnostyczne wyposażone m.in. w:  elastografię, obrazowanie 3D/4D, automatyczne pomiary oparte na bazie sztucznej inteligencji, głowice wykonane w technologii Single Crystal i wiele innych. Świetny stosunek jakości do ceny, plasują SonoScape jako jednego z światowych liderów Producentów aparatów USG.

 

Podsumowanie – cena aparatu USG – na ile jest ważna, przy zakupie ultrasonografu?

 

Podsumowując, cena którą należy zapłacić za aparat USG nie jest często adekwatna do samych możliwości diagnostycznych aparatu USG, a jest spowodowana innymi czynnikami. Są to kwestie takie jak prestiż marki, pozycjonowanie jej na rynku w wśród innych, konkurencyjnych ultrasonografów, a także warunki gwarancji oraz docelowego serwisu.

Czy zatem warto zdecydować się na zakup aparatu USG marki, która niekoniecznie pozycjonowana jest na premium? Z pewnością tak, jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, a nasze potrzeby zakupowe koncentrują się głównie na możliwościach diagnostycznych i funkcjonalnościach, a niekoniecznie prestiżu samej marki. W takiej sytuacji z pewnością wyjściem z sytuacji będzie rozpatrzenie zakupu aparatu USG marki Sonoscape, który z pewnością spełni te oczekiwania

Potrzebujesz oferty na USG? Oddzwonimy!
Przekierowanie X