Aparat usg – jakie rodzaje ultrasonografów wykorzystują lekarze diagności?

Współcześnie aparaty USG nie dzielą się już jedynie pod kątem generacji i modelu. Wielu początkujących diagnostów nie ma do końca pewności jakie rodzaje ultrasonografów mogą zastosować do swojej działalności i co powinni wybrać decydując się na określoną specjalizację kliniczną. W dzisiejszym artykule przybliżymy jakie rodzaje ultrasonografów można spotkać na rynku aparatów USG i w jaki sposób wybrać idealny aparat USG do swoich potrzeb?

Rodzaje aparatów USG ze względu na mobilność

 

Podstawowym podziałem, który często znajdziemy przeglądając strony internetowe różnych dystrybutorów aparatów USG jest klasyfikacja na ultrasonografy stacjonarne oraz mobilne. Aparaty USG stacjonarne to takie, które mimo zachowania mobilności dzięki wózkowi transportowemu nie mogą być w łatwy sposób przenoszone z miejsca w miejsce. Z kolei ultrasonografy mobilne to aparaty USG, które swoją ergonomią przypominają większego laptopa, dzięki czemu umożliwiają pełną mobilność pomiędzy miejscem badania.

Oczywiście, biorąc pod uwagę miniaturyzację – aparaty USG mobilne od producentów słabszych marek dysponują mniej wydajnymi komponentami niż stacjonarni odpowiednicy. Pewnym ograniczeniem może być także obiektywny czas pracy na baterii, który może być mocno ograniczający w tańszych modelach.

 

Rodzaje ultrasonografów ze względu na specjalizację

 

Jednym z najważniejszych sposobów podziału aparatów USG są specjalizacje kliniczne. A więc każdy z aparatów USG może zostać skonfigurowany do określonej specjalizacji medycznej zarówno za pomocą specjalistycznych głowic, a także dzięki oprogramowaniu ultrasonograficznemu. Określona specyfikacja oprogramowania w większości modeli aparatów USG może być również zmieniona po zakupie, gdyż współcześnie większość producentów aparatów USG stosuje zasadę otwartej architektury oprogramowania, co przekłada się na elastyczność w dziedzinie konfiguracji.

 

Rodzaje aparatów USG ze względu na cenę

 

Stosunkowo oczywistym rozróżnieniem rodzajów aparatów USG jest cena ultrasonografu. W tym przypadku mamy do czynienia często z klasycznym rozróżnieniem klasy budżetowej, średniej i premium. Jednak również w tym kluczu podziału istnieje kilka wyjątków, które czynią wybór aparat USG ze względu na cenę zdecydowanie trudniejszym, niż się mogłoby początkowo wydawać. Oczywiście w segmencie Premium znajdziemy przede wszystkim aparaty USG od znanych producentów, będącego swojego rodzaju awangardą technologiczną w swojej klasie.

Po drugiej stronie znajduje się segment budżetowy, który zawiera zarówno najtańsze propozycje renomowanych producentów ultrasonografów jak i całe zaplecze producentów, którzy całkowicie swoją ofertę adresują do osób poszukujących tzw. tanich aparatów USG. Wśród tych producentów istnieje oczywiście podział na tych, którzy zachowują przejrzyste kryteria jakości jak i takich, którzy produkują aparaty USG nie stanowiące żadnej realnej wartości diagnostycznej.

 

Rodzaje ultrasonografów ze względu na klasę producenta

 

Kolejną metodą podziału ultrasonografów jest podział aparatów USG ze względu na producenta danego modelu. Jak w każdym segmencie producentów sprzętu medycznego mamy do dyspozycji aparaty USG od znanych marek ultrasonograficznych, jak również ich odpowiedniki produkowane przez firmy, które dopiero chcą zaistnieć na rynku aparatów USG poprzez wprowadzanie swojej oferty do świadomości użytkownika końcowego.

Nie oznacza to jednak, że aparat USG od mniej znanego producenta będzie oznaczał od razu ultrasonograf niższej klasy. Bardzo często zdarza się, że producenci mniej znanych marek chcąc zdobyć określoną liczbę Klientów proponują bardziej rozbudowane ultrasonografy w niższych cenach, tak by móc zawalczyć o dany segment rynku.

Inna grupą są marki takie jak Sonoscape – które plasują się w połowie tego podziału. Z jednej strony nie przeznaczają znaczących środków na marketing swoich ultrasonografów, ale jednocześnie silnie inwestują w technologiczny rozwój swoich aparatów USG. To umożliwia im uzyskanie przewagi rynkowej nad konkurencją, oferując wysokiej jakości sprzęt za przystępną cenę.

 

Podsumowanie – aparat USG – jakie rodzaje ultrasonografów są obecnie na rynku?

 

Podsumowując odpowiedź na to, jakie rodzaje ultrasonografów są obecnie na rynku można przekazać wielowątkowo. Podział zarówno pod kątem ceny, klasyfikacji czy specjalizacji ultrasonografów, to powszechnie stosowane standardy podziałów modelu aparatów USG, które są dostępne na rynku. Należy pamiętać, że niezależnie od przyjętej klasyfikacji ultrasonografów trzeba brać pod uwagę indywidualne potrzeby użytkownika w zakresie wyboru idealnego aparatu USG.

Najlepiej jest, poszukując nowego aparatu USG wyjść od potrzeb, związanych z użytkowaniem ultrasonografu, który będzie wykorzystywał je docelowo. Mając stworzoną strukturę potrzeb, z pewnością łatwiej będzie uzyskać właściwą ofertę zakupu ultrasonografów, niezależnie od przyjętych rynkowo podziału ultrasonografów i ich rodzajów.

Potrzebujesz oferty na USG? Oddzwonimy!
Przekierowanie X