Aparat USG dla fizjoterapeutów – czym powinien się charakteryzować?

Diagnostyka obrazowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach w tym także w fizjoterapii i ortopedii. Ze względu na poziom skomplikowania niektórych urazów jak również schorzenia i kontuzje nie posiadające objawów zewnętrznych często konieczna jest nieinwazyjna diagnostyka takich obszarów ciała. W tej sytuacji z pomocą przychodzi odpowiednio dopasowany ultrasonograf. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć jaki powinien być idealny aparat USG dla fizjoterapeutów. Zapraszamy do lektury!

 

Jakie zastosowania kliniczne może mieć ultrasonograf przeznaczony do pracy w gabinecie fizjoterapeuty?

 

Aparat USG przeznaczony do badań fizjoterapeutycznych będzie najczęściej brał udział w diagnostyce urazowej lub weryfikacji efektów leczenia fizjoterapeutycznego. Aparat USG może mieć zastosowanie w leczeniu w różnych dziedzinach fizjoterapii, a więc leczeniu bólu, reumatologii czy też medycyny sportowej. Ze względu na to, że badanie ultrasonografem jest nieinwazyjne, a także fakt, że jest dobrze tolerowany przez pacjentów również z dolegliwościami bólowymi.

Aparat USG dla fizjoterapeuty nie musi być drogi, ale musi zawierać kilka podstawowych cech, które umożliwiają prawidłową diagnostykę pacjenta. Są to między innymi ekran o rozdzielczości pozwalającej na prawidłowe odczytanie obrazu, odpowiednio dobrana głowica, a także oprogramowanie pozwalające na wykrywanie zapaleń w mięśniach i stawach. Cechą dodatkową, ale również istotną jest kompaktowy rozmiar i możliwość adaptacji w różnych gabinetach ( w wypadku fizjoterapeutów często mają one ograniczoną powierzchnię).

 

Aparat USG w roli diagnozy kontuzji sportowych

 

Ultrasonograf dla fizjoterapeuty odgrywa także nieocenioną rolę w procesie diagnostyki wszelkich kontuzji sportowych. Dzięki diagnostyce obrazowej możliwym jest szybka identyfikacja poważności stanu danego pacjenta, a w sytuacji gdy fizjoterapeuta dysponuje aparatem USG przenośnym – pozwala to na dokonanie tej analizy nawet bezpośrednio w trakcie zawodów sportowych. Może mieć to krytyczne przełożenie na prawidłową diagnozę i szybkie zastosowanie prawidłowego leczenia, co przekłada się na znacznie krótszy czas rehabilitacji.

Najczęstszymi urazami występującymi podczas uprawiania sportu wyczynowego to urazy stawów, kości oraz najczęściej mięśni. Powoduje to, że odpowiednio skonfigurowany aparat USG może pokryć wszystkie 3 obszary kontuzji i wspomóc lekarza w szybkim ustaleniu ścieżki diagnostyki i leczenia, tak by uniknąć wysokich kosztów związanych ze zbędnymi badaniami szerszych obszarów.

 

Czy ultrasonograf może wspierać lekarza diagnostę w leczeniu bólu?

 

Jednym z największych wyzwań stojących przed fizjoterapeutami, poza diagnostyką i leczeniem urazów są wyzwania związane z leczeniem bólu, który występuje przy tego rodzaju przypadkach. Przy poważnych przypadkach klinicznych często dochodzi do blokad połączeń nerwowych zarówno poprzez ich mechaniczne przerwanie lub poprzez różnego rodzaju obrzęki, które uciskają te połączenia. Aparat USG z pewnością jest narzędziem, które pozwala na skuteczny monitoring tego rodzaju zjawisk.

Technologie elastograficzne, głowice wysokiej częstotliwości, czy szerokie pole widzenia pozwalają na skuteczne wykonywanie zabiegów, które wymagają wysokiej precyzji działania, a których celem jest uśmierzanie bólu pacjenta. Zjawisko to występuje zarówno w procesach rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych jak i innych specjalizacjach klinicznych, gdzie występuje konieczność leczenia bólu u pacjenta.

 

Aparat USG jako narzędzie weryfikacji skuteczności terapii fizjoterapii

 

Poza procesem diagnostycznym, aparat USG dla fizjoterapeuty służy także, jako narzędzie weryfikacji efektów leczenia. Dzięki swojej nieinwazyjnej i dobrze tolerowanej przez pacjentów charakterystyce, ultrasonograf może być wykorzystywany w codziennym sprawdzaniu stanu pacjenta w praktycznie każdych warunkach klinicznych. Umożliwia to szybkie dopasowanie i weryfikację leczenia, ale także poprawia to komfort pacjenta w dostępie do informacji o swoim stanie zdrowia.

W wypadku fizjoterapeutów w tym aspekcie jednym z kluczowych cech aparatów USG jest ich przenośność. Konieczność podróży do pacjentów np. z ograniczeniami ruchowymi lub sportowców po kontuzjach determinuje konieczność posiadania ultrasonografu o jak najniższej możliwej wadze, a także wysokim czasie pracy na baterii, co umożliwia relatywnie szybkie rozstawienie stanowiska i rozpoczęcie badań w miejscu przebywania pacjenta, co najmniej kilka razy w ciągu dnia pracy.

 

Podsumowanie – czy aparat USG dla fizjoterapeuty realnie wspiera procesy diagnostyki urazów i późniejszą rehabilitację?

 

Podsumowując, aparat USG dla fizjoterapeutów to nie tylko wzrost możliwości diagnostycznych takiego lekarza lub medyka, ale także znaczące skrócenie czasu leczenia i diagnostyki w procesach fizjoterapeutycznych. Mimo, że ultrasonograf dedykowany fizjoterapii nie musi być wcale najbardziej zaawansowanym technicznie i funkcjonalnie aparatem USG, niemniej pełni nieocenioną rolę w procesie leczenia.

W wypadku oferty marki Sonoscape w ofercie istnieje niedrogi aparat USG dla fizjoterapeuty, który gwarantuje zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb medycznych. Aparat USG SonoScape E1 to przenośny ultrasonograf, stworzony bezpośrednio dla rozwijającego się rynku fizjoterapeutycznego. Ten przenośny posiadający czarno-biały ekran aparat USG jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym wykonanie badania w każdych warunkach. Niska waga, możliwość pracy na wbudowanym akumulatorze, przejrzysty i czytelny interface nie sprawi problemów w obsłudze nawet niedoświadczonym użytkownikom. To idealny aparat USG dla fizjoterapeutów

Potrzebujesz oferty na USG? Oddzwonimy!
Przekierowanie X