5 cech, które musi posiadać dobry ultrasonograf ginekologiczny

Każda dziedzina medycyny jest specyficzna pod względem diagnostycznym. Narzędzia których używa chirurg, niekoniecznie przydadzą się okuliście i na odwrót. Tak samo ginekologia rządzi się swoimi prawami podczas diagnostyki. Jest to specjalizacja, która wymaga odpowiedniego podejścia do pacjenta, wykonania diagnostyki w sposób precyzyjny i bezbolesny. Diagnostyka obrazowa w przypadku tej dziedziny jest bardzo ważna. Ultrasonograf ginekologiczny musi posiadać specjalistyczne oprogramowanie, bez którego wykonanie odpowiednich obliczeń będzie niemożliwe. Poniżej postaramy się przedstawić kilka najważniejszych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ultrasonografu ginekologicznego.

Obraz diagnostyczny – ważna cecha aparatu USG ginekologicznego

Najważniejszą cechą, nie tylko w przypadku ginekologii, jest jakość obrazu ultrasonograficznego. Im jakość obrazu jest lepsza, tym łatwiej wykonać poprawną diagnostykę. Czas badania się skraca, ponieważ operator nie musi poświęcać czasu na próby zmian ustawień parametrów, tak aby obraz był diagnostyczny.

W aparatach USG SonoScape posiadamy kilka technologii, które powodują, iż otrzymywany obraz diagnostyczny nie pozostawia żadnych wątpliwości diagnostycznych.

Jest to między innymi µScan+,oprogramowanie redukujące artefakty oraz szumy, jednocześnie poprawiające rozdzielczość oraz granice pomiędzy strukturami. Dzięki tej funkcji otrzymujemy wyraźny czarno-biały obraz, z dokładnie oddzielonymi strukturami, pozbawiony artefaktów i innych zakłóceń. Kolejnym „polepszaczem” jest Spatial Compund Imaging, stosowane po to aby jeszcze bardziej poprawić widoczność struktur oraz zniwelować zjawisko szumów. Dzięki tej funkcji aparat wysyła wiązkę pod wieloma kątami tzw. skrzyżowane ultradźwięki. Wyostrza granicę pomiędzy strukturami oraz niweluje efekt dużego „ziarna”.

Specjalistyczne oprogramowanie do ultrasonografu ginekologicznego

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, badania ginekologiczne są specyficzne pod względem oprogramowania aparatu USG. Urządzenie musi koniecznie posiadać tzw. pakiet ginekologiczno-położniczy, który uruchomi w aparacie odpowiednie presety (nastawy aparatu USG) oraz umożliwi wykonanie odpowiednich specjalistycznych obliczeń. Coraz więcej aparatów USG posiada zautomatyzowane narzędzia, poprawiające komfort pracy na urządzeniu. SonoScape nie odbiega od panującego trendu i oferuje w swoich aparatach funkcję S-Fetus. Za pomocą jednego kliknięcia aparat sam wybiera najlepszy obraz do oceny wielkości płodu i automatycznie wykonuje wszystkie niezbędne pomiary. To wszystko w zaledwie 2 sekundy. Kolejnym narzędziami są AutoNT – automatyczny pomiar przezierności karkowej płodu. AutoFace – automatycznie usuwa otaczające struktury, tak aby jak najlepiej wyeksponować twarz dziecka podczas badania 4D.AVC Follicle – automatyczny pomiar objętości pęcherzyków, do 20 jednocześnie.

Dodatkową funkcją w którą może być wyposażony ultrasongraf ginekologiczny jest moduł obrazowania 3D/4D. Jest to obrazowanie przestrzenne, które również może być rejestrowane w czasie rzeczywistym. Dzięki tej opcji przyszli rodzice, mogą zobaczyć twarz dziecka jeszcze w łonie matki. Przez specjalistów funkcja ta jest wykorzystywana do zobrazowania ewentualnych wad płodu i zaplanowania dalszego postępowania. Należy zaznaczyć, iż do wykorzystania tego modułu potrzebne są głowice wolumetryczne.

Głowice ultrasonograficzne do aparatu USG ginekologicznego

Nie sposób zwrócić uwagi na głowice wykonywane podczas badania ginekologicznego, czy też położniczego. Są one równie ważne jak oprogramowaniem dla którego ultrasonograf ginekologiczny jest platformą. W przypadku tych badań wykorzystujemy głowice ogólno-diagnostyczne tj. głowica liniowa oraz convex, jak również głowicę specjalistyczną endowaginalną tzw. głowica dopochwowa.

Zastosowanie głowicy liniowej, w tym przypadku sprowadza się głównie do badania piersi. Głowica powinna pracować w szerokim zakresie częstotliwości, tak aby uzyskiwać świetnej jakości obraz zarówno przy płytkiej jak i głębszej penetracji.

Głowica convex służy do badania jam ciała poprzez powłoki brzuszne. Ważne aby posiadała dużą liczę elementów obrazujących i została wykonana w technologii Single Crystal. Dzięki temu uzyskamy wyraźny obraz, pozbawiony artefaktów.

Głowica specjalistyczna endowaginalna, jest rodzajem głowicy micro-convex. W przypadku tej głowicy ważnym aspektem jest kąt widzenia. Im szerszy kąt, tym więcej jesteśmy w stanie uwidocznić bez przemieszczania głowicy. SonoScape oferuje kilka głowic o różnych parametrach, tak aby każdy znalazł głowicę spełniającą jego oczekiwania diagnostyczne.

Osobną kategorię tworzą głowice wolumetryczne typu convex oraz endowaginalna, które umożliwiają wykorzystanie modułu 3D/4D w aparacie USG. W przypadku tych głowic, ważna jest precyzja wykonania. Aby dokonać obróbki przestrzennej, głowica musi dostarczyć do aparatu, obraz z kilku płaszczyzn jednocześnie. Ze względu na zaawansowaną technologię, głowice wolumetryczne są dużo droższe od głowic tradycyjnych 2D.

Funkcja doppler oraz color doppler.

Poza specjalistycznym oprogramowaniem, ważnym aspektem są tryby pracy – dopplera pulsacyjnego (tzw. spektralnego) oraz color dopplera. Te dwa tryby są wykorzystywane podczas każdego badania ginekologicznego. Dzięki dopplerowi pulsacyjnemu jesteśmy w stanie zmierzyć przepływ oraz określić prędkość przepływu np. podczas badania położniczego możemy usłyszeć bijące serduszko nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzięki trybowi color doppler zobrazujemy przepływ za pomocą map kolorów – niebieskiego oraz czerwonego (w zależności kierunku przepływu od i do głowicy). Jest to nieoceniona pomoc np. w przypadku znalezionych zmian w obrazie USG. Możemy bardzo szybko zdiagnozować czy wykryty guz jest unaczyniony. W obydwu przypadkach bardzo ważna jest czułość dopplera na przepływ. Aparaty SonoScape słyną z doskonałej jakości badań dopplerowskich. Moduł Dynamic Color, czy też MicroF pozwolą na wykrycie przepływu nawet w najmniejszych naczyniach.

Ergonomia w aparacie USG ginekologicznym

Jest to ważna cecha w przypadku każdej specjalizacji – nie tylko ginekologii. Ultrasonograf ginekologiczny, nie ważne czy przenośny czy stacjonarny, powinien posiadać duży czytelny wyświetlacz/monitor o dużych kątach widzenia i antyodblaskowej powłoce. W przypadku aparatu stacjonarnego monitor powinien być umieszczony na przegubowym ramieniu – bardzo przydatne w momencie pokazywania obrazu pacjentom podczas badania. Sam ultrasonograf bądź wózek do aparatu mobilnego, powinien posiadać możliwość regulacji wysokości. Obracany pulpit w przypadku aparatów stacjonarnych też znacznie ułatwia pracę. Urządzenie powinno posiadać klasyczną klawiaturę QWERTY, co przyspiesza wprowadzanie danych pacjenta. Poza funkcjami fizycznymi, ultrasonograf powinien posiadać przejrzyste i czytelne MENU. Intuicyjność pozwoli na szybką adaptację i bezproblemową efektywną pracę.

Podsumowanie

Jak widzimy, wybór ultrasonografu ginekologicznego powinien być skrupulatnie przeanalizowany. Jest to aparat USG przy którym zarówno operator jak i przede wszystkim pacjent, powinien czuć się komfortowo. Połączenie doskonałej jakości obrazu diagnostycznego wraz z specjalistycznym oprogramowaniem ginekologiczno-położniczym, przy zachowaniu wzorowej ergonomii – wydaje się być kluczem do sukcesu.

Zapraszamy do zapoznania się z rodziną aparatów USG SonoScape, które posiadają możliwość konfiguracji jako ultrasonograf ginekologiczny

Potrzebujesz oferty na USG? Oddzwonimy!
Przekierowanie X